Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Štrasburk
Vloženo: 21. října 2024 v 12:38
Platnost do: 31. srpna 2025 v 23:59
Zatímco v celé Kutné Hoře panuje klid, na parkovišti u Církevního gymnázia se to hemží studenty nastupujícími do dálkového autobusu. Již před jednou hodinou ranní se autobus vydává na dlouhou desetihodinovou cestu směr Alsasko.
Celí nevyspalí a rozlámaní jsme poprvé spatřili budovy města Štrasburk okolo jedenácté. Město si nás okamžitě získalo a únava byla rázem pryč. Vydali jsme se do malebných ulic lemovaných pestrobarvenými hrázděnými domky a obchůdky s francouzskými nápisy. Naší první zastávkou se nestalo nic menšího než slavná gotická katedrála Notre-Dame z 15. století typická svou jedinou věží vysokou 143 metrů. Po prohlídce okolních uliček nás čekala projížďka lodí centrem města s výkladem a výhledy na nejslavnější budovy Štrasburku. Ve městě jsme též měli možnost ochutnat pečivo z údajně nejlepšího pekařství v celém Štrasburku a navštívit místní gastropodniky. Mnoho z nás tak mělo možnost využít své znalosti francouzského jazyka při domluvě s obsluhou a prodavači.
Později odpoledne jsme opustili město Štrasburk a vydali se do městečka Sélestat. Zde jsme též mohli obdivovat krásy bohatě zdobeného gotického kostela sv. Jiří či Humanistické knihovny. V Sélestat jsme přečkali noc a další den brzy ráno jsme vyrazili objevovat další krásy místního kraje.
Jelikož bylo v minulosti území Alsaska a Lotrinska často předmětem francouzsko-německých sporů, bylo právě hlavní město Alsaska, Štrasburk, vybráno jako sídlo Evropského parlamentu a Rady Evropy na důkaz smíření těchto dvou zemí.
Do Evropského parlamentu jsme zavítali druhý den naší cesty. Kde se evropští poslanci schází k hlasování? Jak vlastně Evropský parlament funguje? Do kolika jazyků je třeba projevy poslanců okamžitě překládat? Na tyto a mnoho dalších otázek jsme během výkladu a prohlídky nejdůležitějších částí této evropské instituce získali odpověď. Sami jsme pak měli možnost zasednout na místa poslanců a nahlédnout pod pokličku fungování parlamentu.
Poslední zastávkou našeho výletu se stalo malebné městečko Obernai a klášter na hoře sv. Otýlie, patronky Alsaska. Poté jsme se vydali na dlouhou cestu zpět do Česka.
Moc děkujeme paní učitelce Francové a paní učitelce Němcové za organizaci této dvoudenní exkurze, na kterou budeme všichni ještě dlouho vzpomínat.
Lucie Jandejsková (oktáva)